DENEME AMAÇLI YAPILMIŞTIR. ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR TEŞEKKÜRLER
 • Bitkiler

  acı kavun

                

   
   
   

  Adi :

     

  Türkçe adi

  ACIKAVUN

  Türkçe Diger Adlari

  Acidülek – Acidüvelek – Acikavun – Birtlangiç – Cirtlak – Cirtatan – Esekhiyari – Hiyarcik – Ithiyari – Kargadüvelegi

   

  Seytankelegi – Yabanihiyar

  Latince Adi

  Ecballium elaterium

  Ingilizce adi

  Squirting cucumber

  Diger Adlari

   

  Familyasi

  Cucurbitaceae

   
   
   

  Tanimi :

     

  Botanik Bilgisi

  Cucurbitaceae bitkisinin olgun meyvalarina Ecballium elaterium denir. Sari çiçekli, tüylü, çok yillik, otsu bir sürünücü bitkidir. Kökleri 30 – 40 cm, gövdesi ise 1 – 2 m ye kadar uzanir. Gövde ve dallarinin üzeri firça gibi sert tüylerle kaplidir. Yapraklari üçgen – kalp seklinde ve kenarlari dislidir. Üstü yumusak, alti sert tüylerle kaplidir. Viraneliklerde yetisir. Güney Avrupa ve Türkiyede yaygindir. Meyvasi 4 – 5 cm boyunda, küçük uzun yumurta biçiminde, yesil renkli ve üzeri pürtüklüdür. Içinde sümüksü bir sivi, siyaha çalan koyu kahve renkli tohumlari vardir. Meyva olgunlastikça içinde büyük bir basinç toplanir ve rengi hafifce sararir. Sonra patlayarak tohumlarini 4 – 6 m uzaga firlatir. Meyvalar olgunlasinca renk sarimsi – yesil olur ve dalindan kolayca kopar. Koparildigi yerdeki delikten tohumlari ve öz suyu kolayca çikar. Bu su gözler için çok yakici ve tehlikelidir. Olgunlasmamis meyvalari zehirli olup kullanilmamalidir.

   
   

  Kokusu – Tadi

  Kökünün hos olmayan bir kokusu ve aci bir tadi vardir.

   
   
   

  Faydalari :

     
   

  Meyva ve bitki kökleri idrar arttirici ve müshil etkisine sahiptir. Meyva öz suyunda bulunan elaterium denen madde müshil olarak kullanilmaktadir. Ancak taze öz su dahilen kullanilmamalidir. Karin agrisiyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alinirsa kalin bagirsagi tahris eder ve kanli ishaller görülür. Meyva suyunun burun’a damlatilarak sinüzite karsi kullanilmasi Anadoluda oldukça yaygindir.Yine meyva suyu iltihapli uçuk ve sivilcelere sürülebilir. Ancak gözlere degdirilmemelidir. Köklerden hazirlanan lapa ve merhemler eskiden tümörlere ve kronik cilt yaralarina karsi yaralari iyilestirmek ve agrisini dindirmek için haricen kullanilirdi.

   
   
   
   

  Yan Etkileri :

     
   

  Taze öz su dahilen kullanilmamalidir. Karin agrisiyla belirlenen zehirlenmeler yapar, fazlaca alinirsa kalin bagirsagi tahris eder ve kanli ishaller görülür. Yine sinüzit için burun’a çok az meyve suyu damlatilmalidir.Çünki saatler süren rahatsiz edici asiri akintilar olusabilir.

   
   
   
   

  Etkilesimeleri :

     
   

  Müshil etkisi içindeki elaterium adli kimyasal yüzündendir.

   

  Halk arasinda sinüziti tedavi amaçli kullanilir. Harici yaralari iyilestirmede ve agrisini dindirmede disdan tedavide kullanilmaktadir.

   
   
   

  Içerigi :

     

  Vitaminler

  *****

  Mineraller

  *****

  Kimyasallar

  Tam olgunlasmamis meyvada elatirin bulunur.Daha sonra meyva olgunlastiginda kaybolur.

   
   
   

  Kullanimi :

     

  Toplanmasi

  Bahar ve sonbaharda topraktan kazilarak çikarilan kökü gölge ve havadar bir yerde kurutulur.

  Saklanmasi

  Kururulmus kök toz haline getirilir ve agzi sikica kapali siselerde saklanir.

  Yararlanilan Kisimlari

  Meyvanin sümüksü sivisi, suyu ve kökü

  Kullanma Sekli

  Sinüzit için, olmamis meyve sikilarak suyu burun’a damlatilarak, yaralar için bitki kökü lapa olarak haricen ve müshil olarakta kaynatilan bitki kökünün suyu

   

  Hazirlanma Biçimi

  Sinüzit amaçli olarakolgunlasmis meyvasinin 1 tatli kasigi meyva suyu bir çay bardagi suyla seyreltilir ve 2 – 3 damla buruna damlatilir. Yaralara haricen sürmek için kökün iç kisimlari biçakla kazinarak lapa yapilir. Müshil amaçli ise 15 gr. Kuru kök 1,5 litre suda 10 dakika kaynatilir ve sicakken süzülür. Bu süzülen kisim tekrar kaynatilarak yarisi uçurulur. Günde 2 – 3 bardak içilebilir. Daha fazlasini içmek tehlikelidir. Kanli ishal ile kendini gösteren zehirlenmeler yapar.

   
   
   
   

  Geçmisi :

     

  Ana Vatani

  Akdeniz kiyilari ve Karadeniz’in kuzey kiyilarinda yetisir.

  Yetistigi bölgeler

  Güney Avrupa ve Türkiyede bolca yetisir.

  Tarihçe

  Eski Misirlilar döneminden beri taninan bir drog dur. Misirlilar,Yunanlilar ve Romalilar baslica peklik giderici olarak kullanmislardir. Hippokrates peklik gidermekte kullanmis ve bitkinin sertligi hakkinda da uyarida bulunmustur. Dioskoridessirkede kaynatilarak yapilan kök lapasini ayak parmagindaki gut hastaligi için, suda kaynatilan kök çayini siyatikte lavman, dis agrisinda gargara ve deri hastaliklarinda kullanmistir. Ibn Sina da üzerinde önemle durmustur. Matthiolus ise meyva suyu ve kökünün tozunu balla karistirarak balgamli, iltihapli bogaz agrilari için kullanmistir. Lonicerus yapraklarindan preslenen suyu kulak agrilari için kullanmistir. Tarih boyunca kolera, epilepsi, üremi ve angine karsi kullanilmistir.

   

  Inançtaki yeri

  *****

 •  
   
   

  Adi :

     

  Türkçe adi

  ÖKSEOTU

  Türkçe Diger Adlari

  Armutotu – Burç – Çamotu – Çekem – Gevele – Gökçe – Gövelek – Güvelek

  Latince Adi

  Viscum album

  Ingilizce adi

  Mistletoe

  Diger Adlari

  Eurixor – Helixor – Isorel – Vysorel

  Familyasi

  Lorantheaceae (Mistletoe)

   
   
   

  Tanimi :

     

  Botanik Bilgisi

  Agaçlar üzerinde parazit olarak yasar, özellikle elma, armut, kiraz, erik, ihlamur, mese, köknar, kavak gibi agaçlar üzerinde yasar. Kisin yapraklarini dökmez.Meyvalari bezelye iriliginde ve beyaz renklidir, taze iken parlak dururlar. Yapiskan bir madde tasir ve buna ökse denir. Kuru meyvalari siyahimtrak renkli ve burusuktur. Mart ve nisan aylarinda çiçeklenir. Çiçekleri sari renklidir.Yapraklari karsilikli,sert,sari – yesil ve ters – yumurtamsidir. Meyveler eylül – kasim arasi olgunlasir.

   

  Kokusu – Tadi

  Meyveleri kokusuz ve tatsizdir.

   
   
   

  Faydalari :

     
   

  Idrar söktürücü, tansiyon düsürücü ve spazm giderici etkilerini ilgili organlarin kaslarini gevseterekyaptigi düsünülür. Kusturucu ve kabiz yapici etkileri oldugu söylenir. Hafif uyku verici özellige sahiptir. Üzüntü ve sikinti kaynakli orta derecede yüksek tansiyonlarda tansiyon düsürücü etkisi vardir.
  Etkiuzun zaman sonra ve yavasca olur. Kalp ve dolasim bozukluklarinda çok basarili olup tansiyonudengeler, yüksek tansiyonu indirir, düsük tansiyonu da yükseltir. Yine yüksek tansiyonla ilgili bas agrisi, bas dönmesi, halsizlik, görme bozukluklari ve sinirlilige de iyi gelir.
  Bazi kanser türlerinin iyilesmesinde yardimci olmaktadir. Sinir sistemini yatistirir ve güçlendirir. Yüzeysel kilcal damarlarinin çeperlerini saglamlastirir ve kalp atimini yavaslatir. Kulak çinlamasi, epilepsi ve çocuklarda hiperaktiviteye iyi gelir. Sinirsel kökenli hizli kalp atisini normallestirir.
  Sara hastaligina iyi geldigi ve kronik kramplara faydasi oldugu söylenir. Salgi bezlerini ve pankreasi etkileyen harika bir metabolizma ilacidir. Seker hastaliginin uzun sürelikürde, 5 – 6 ay gibi, iyilestigi söylenir. Kadinlarin kisirliginin giderilmesinde faydali oldugu söylenir. Taze suyu içilir.
  Damar sertliginin giderilmesinde faydalidir. Kan durdurucu özelligi olup soguk olarak burna çekildiginde burun kanamasini durdurur. Sicak olarak içildiginde ise akciger kanamasini ve tifo, dizanteriden olabilen barsak kanamalarini durdurur. Adetleri düzene sokar, rahmi dinlendirir. Menapoz yillarinda kalp çarpintisi, ates basmasi, endise ve nefes darligi gibi sikayetlerde birkaç yil boyunca içmek gerekir. Tohumlarindan yapilan merhemi mayasila iyi gelir.

 • Huş Ağacı Betula medwediewii

  Çayının Faydaları

   Mart 16, 2018  Bitki Çayları

  Yorum Yap  0

  Ağaç türü olarak bilinen huş ağacı Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa’nın yüksek kesimlerinde yetişmektedir. Bu ağacın kabuğu, yaprak kısımları ve tomurcukları pek çok hastalığında tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Orta uzunlukta olan huş ağacı soyulan beyaz kabuğa sahiptir. Aynı zamanda dağlık bölgelerde, ılıman iklimlerde ve asitli nemli topraklarda büyümektedir. Sağlam yapısı olması sebebiyle huş ağacı mobilya sektöründe yaygın olarak tercih edilmektedir.

  Huş ağacı sarımsı yeşil renkte çiçekler açmaktadır. Yaklaşık kırk türü bulunan huş ağacının farklı renkleri de vardır. Dalları sarkıktır ve küçük meyvelere sahiptir. Yaprak

 • Agaçlar üzerinde parazit olarak yasar, özellikle elma, armut, kiraz, erik, ihlamur, mese, köknar, kavak gibi agaçlar üzerinde yasar. Kisin yapraklarini dökmez.Meyvalari bezelye iriliginde ve beyaz renklidir, taze iken parlak dururlar. Yapiskan bir madde tasir ve buna ökse denir. Kuru meyvalari siyahimtrak renkli ve burusuktur. Mart ve nisan aylarinda çiçeklenir. Çiçekleri sari renklidir.Yapraklari karsilikli,sert,sari – yesil ve ters – yumurtamsidir. Meyveler eylül – kasim arasi olgunlasir.

   

  Meyveleri kokusuz ve tatsizdir.